Skip to content

1426 Sequoia CircleToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$589,900
Last Sale Date
Jun 10, 2005

Property Information

Block394.21
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,988
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
30%
Improvement Value:$428,700
70%
Total Assessment$609,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,109+5.3%
2024$10,554-0.6%
2023$10,621+0.4%
2022$10,575+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$589,900
DeedBook 13037, Page 1512

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 10694, Page 382

Property Sale

Sale
$348,721
DeedBook 4901, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1991