Skip to content

1478 Sequoia CircleToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 24, 2019

Property Information

Block394.21
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,568
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
36%
Improvement Value:$337,700
64%
Total Assessment$531,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,688+5.3%
2024$9,204-1.2%
2023$9,313+0.4%
2022$9,272+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,568DeedBook 17639, Page 1221Recorded10/10/2019

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4794, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1988