Skip to content

1474 Sequoia CircleToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block394.21
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,655
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
28%
Improvement Value:$476,400
72%
Total Assessment$657,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,978+5.3%
2024$11,380-3.0%
2023$11,728+4.0%
2022$11,281+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4824, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1988