Skip to content

1454 Sequoia CircleToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Oct 11, 2016

Property Information

Block394.21
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,955
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,000
31%
Improvement Value:$447,400
69%
Total Assessment$644,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,741+5.3%
2024$11,155+6.8%
2023$10,444+0.4%
2022$10,398+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,955DeedBook 16545, Page 884Recorded10/20/2016

Property Built

Built

Year Built: 1991