Skip to content

1446 Golden Hemlock WayToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block394.22
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,380
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
30%
Improvement Value:$397,600
70%
Total Assessment$564,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,287+5.3%
2024$9,773+4.9%
2023$9,318+0.4%
2022$9,277+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 15875, Page 358Recorded8/20/2014

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 15181, Page 614

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 5080, Page 982

Property Built

Built

Year Built: 1993