Skip to content

1308 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$256,990
Last Sale Date
Sep 4, 1996

Property Information

Block394.22
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,282
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
29%
Improvement Value:$465,000
71%
Total Assessment$655,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,934+5.3%
2024$11,338-1.2%
2023$11,471+0.4%
2022$11,420+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$256,990
DeedBook 5401, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1996