Skip to content

1319 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jun 25, 2013

Property Information

Block394.22
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,298
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
25%
Improvement Value:$510,300
75%
Total Assessment$680,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,395+5.3%
2024$11,776-4.3%
2023$12,310+0.4%
2022$12,256+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft3,298DeedBook 15575, Page 147Recorded7/5/2013

Property Sale

Sale
$499,999
DeedBook 14401, Page 402

Property Sale

Sale
$293,440
DeedBook 5438, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1996