Skip to content

1303 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$277,490
Last Sale Date
Aug 28, 1997

Property Information

Block394.22
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,894
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
26%
Improvement Value:$518,200
74%
Total Assessment$698,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,721+5.3%
2024$12,086-2.0%
2023$12,338+0.4%
2022$12,283+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$277,490
DeedBook 5501, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1997