Skip to content

1250 Black Birch CourtToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$265,190
Last Sale Date
Nov 12, 1996

Property Information

Block394.22
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,298
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
27%
Improvement Value:$495,300
73%
Total Assessment$682,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,432+5.3%
2024$11,811+1.5%
2023$11,636+0.4%
2022$11,584+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,190
DeedBook 5426, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1996