Skip to content

1262 Black Birch CourtToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$264,335
Last Sale Date
Jan 23, 1997

Property Information

Block394.22
Lot63
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,234
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
26%
Improvement Value:$515,700
74%
Total Assessment$697,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,712+5.3%
2024$12,077+3.6%
2023$11,658+0.4%
2022$11,607+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$264,335
DeedBook 5440, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1997