Skip to content

1542 Forrest Trail CircleToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Oct 12, 2013

Property Information

Block394.22
Lot72
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,342
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
28%
Improvement Value:$482,600
72%
Total Assessment$669,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,200+5.3%
2024$11,591-5.5%
2023$12,263+0.4%
2022$12,209+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft3,342DeedBook 15709, Page 732Recorded12/17/2013

Property Sale

Sale
$403,000
DeedBook 11242, Page 43

Property Sale

Sale
$259,990
DeedBook 5508, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1997