Skip to content

1562 Forrest Trail CircleToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$493,750
Last Sale Date
Sep 25, 2015

Property Information

Block394.22
Lot76
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,010
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
26%
Improvement Value:$493,700
74%
Total Assessment$669,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,202+5.3%
2024$11,593+5.4%
2023$10,999+0.4%
2022$10,950+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$493,750

From:

To:

Sq Ft3,010DeedBook 16206, Page 1301Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 13636, Page 459

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 10981, Page 673

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 10216, Page 1120

Property Sale

Sale
$252,900
DeedBook 5552, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1998