Skip to content

1537 Forrest Trail CircleToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$209,905
Last Sale Date
Oct 10, 2014

Property Information

Block394.22
Lot86
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,922
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
27%
Improvement Value:$467,000
73%
Total Assessment$644,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,734+5.3%
2024$11,148+5.1%
2023$10,607+0.4%
2022$10,560+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$209,905

From:

To:

Sq Ft2,922DeedBook 16062, Page 1463Recorded4/23/2015

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 14157, Page 929

Property Sale

Sale
$262,990
DeedBook 5593, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1998