Skip to content

1517 Forrest Trail CircleToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 5, 2018

Property Information

Block394.22
Lot91
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,462
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
28%
Improvement Value:$442,000
72%
Total Assessment$614,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,187+8.7%
2024$10,287+8.1%
2023$9,515+0.4%
2022$9,473+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,462DeedBook 17175, Page 163Recorded7/16/2018

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 14002, Page 656

Property Sale

Sale
$232,490
DeedBook 5396, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1996