Skip to content

1446 White Spruce DriveToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$268,512
Last Sale Date
Sep 1, 1989

Property Information

Block394.23
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,400
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,000
30%
Improvement Value:$391,800
70%
Total Assessment$560,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,218+5.3%
2024$9,707+10.8%
2023$8,760+0.4%
2022$8,722+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$268,512
DeedBook 4782, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1989