Skip to content

1407 Sequoia CircleToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 28, 1992

Property Information

Block394.23
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,226
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
25%
Improvement Value:$546,500
75%
Total Assessment$728,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,273+5.3%
2024$12,610+7.7%
2023$11,713+0.4%
2022$11,662+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 4984, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1992