Skip to content

1257 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1989

Last Sale Price
$562,500
Last Sale Date
Aug 15, 2020

Property Information

Block394.24
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,687
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,000
31%
Improvement Value:$425,400
69%
Total Assessment$616,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,231+5.3%
2024$10,670+4.5%
2023$10,207+7.8%
2022$9,471+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$562,500

From:

To:

Sq Ft2,687DeedBook 18035, Page 519Recorded9/2/2020

Property Sale

Sale
$421,000
DeedBook 14202, Page 873

Property Sale

Sale
$301,119
DeedBook 4744, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1989