Skip to content

2423 Church RoadToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$402,900
Last Sale Date
Nov 3, 2004

Property Information

Block394.25
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,164
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
40%
Improvement Value:$268,600
60%
Total Assessment$444,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,101+5.3%
2024$7,696+11.0%
2023$6,932+0.4%
2022$6,901+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$402,900
DeedBook 12361, Page 369

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5557, Page 204

Property Sale

Sale
$88,900
DeedBook 3858, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1978