Skip to content

109 Stone Hedge DriveToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 7, 2010

Property Information

Block394.25
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,292
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
33%
Improvement Value:$363,200
67%
Total Assessment$539,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,673+5.3%
2024$9,190+11.9%
2023$8,216+0.4%
2022$8,180+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 14689, Page 1329

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 10616, Page 409

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4403, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1978