Skip to content

1886 Hinds RoadToms River, NJ 08753

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 1, 2005

Property Information

Block394.25
Lot38.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage---
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$474,000
46%
Improvement Value:$548,600
54%
Total Assessment$1,022,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,632+5.3%
2024$17,701-14.3%
2023$20,661+0.4%
2022$20,570+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12823, Page 1141