Skip to content

1874 Greenwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Feb 6, 2009

Property Information

Block394.25
Lot42.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,995
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
36%
Improvement Value:$289,600
64%
Total Assessment$453,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,265+5.3%
2024$7,852+17.5%
2023$6,682+0.4%
2022$6,653+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 14212, Page 652

Property Sale

Sale
$204,500
DeedBook 10047, Page 1102

Property Sale

Sale
$211,500
DeedBook 4603, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1984