Skip to content

126 Stone Hedge DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block394.26
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,064
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
34%
Improvement Value:$358,500
66%
Total Assessment$539,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,830+5.3%
2024$9,339+13.0%
2023$8,266+0.4%
2022$8,229+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,064DeedBook 16388, Page 25Recorded5/10/2016

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5010, Page 129

Property Sale

Sale
$86,600
DeedBook 3836, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1979