Skip to content

233 Ashlar WayToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 20, 2002

Property Information

Block394.26
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,435
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
34%
Improvement Value:$352,900
66%
Total Assessment$537,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,801+5.3%
2024$9,311+8.2%
2023$8,608+0.4%
2022$8,570+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 10978, Page 1185

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5744, Page 194

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4645, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1981