Skip to content

216 Ashlar WayToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 16, 1996

Property Information

Block394.27
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,050
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
34%
Improvement Value:$353,600
66%
Total Assessment$534,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,740+5.3%
2024$9,254+13.5%
2023$8,151+0.4%
2022$8,115+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5397, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$69,465
DeedBook 3766, Page 348