Skip to content

220 Ashlar WayToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block394.27
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,637
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
42%
Improvement Value:$241,100
58%
Total Assessment$418,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,618+5.3%
2024$7,237+2.4%
2023$7,064+0.4%
2022$7,033+12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft1,637DeedBook 17492, Page 1174Recorded6/5/2019

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 3978, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1980