Skip to content

228 Ashlar WayToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block394.27
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,186
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
35%
Improvement Value:$330,600
65%
Total Assessment$508,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,017+5.4%
2024$8,554+18.6%
2023$7,214+0.5%
2022$7,181+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 3952, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1979