Skip to content

204 Ashlar WayToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Date
Apr 29, 1992

Property Information

Block394.27
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,805
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
65%
Improvement Value:$112,000
35%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,830+5.2%
2024$5,539-16.1%
2023$6,602+0.4%
2022$6,573+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4976, Page 343

Property Sale

Sale
$71,700
DeedBook 3778, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1978