Skip to content

2273 Old Church RoadToms River, NJ 08753

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block394.27
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,100
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
35%
Improvement Value:$325,700
65%
Total Assessment$501,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,141+5.3%
2024$8,684+10.1%
2023$7,886+0.4%
2022$7,851+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5695, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1983