Skip to content

2349 Odyssey WayToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block394.28
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,318
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,000
32%
Improvement Value:$383,800
68%
Total Assessment$566,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,327+5.3%
2024$9,811+5.9%
2023$9,268+0.4%
2022$9,227+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,318DeedBook 16797, Page 745Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4820, Page 421

Property Sale

Sale
$127,055
DeedBook 4080, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1982