Skip to content

2391 Polhemus RoadToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 1, 1999

Property Information

Block394.29
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,356
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
31%
Improvement Value:$393,900
69%
Total Assessment$570,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,402+5.3%
2024$9,882+6.2%
2023$9,303+0.4%
2022$9,262+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5717, Page 216

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5098, Page 838

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4361, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1981