Skip to content

1990 Novins DriveToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$612,500
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block394.30
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,372
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
39%
Improvement Value:$321,800
61%
Total Assessment$524,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,562+5.3%
2024$9,084+14.3%
2023$7,946+0.4%
2022$7,911+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$612,500
Sq Ft2,372DeedBook 18663, Page 365Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 5625, Page 577

Property Sale

Sale
$170,100
DeedBook 5096, Page 891

Property Sale

Sale
$130,710
DeedBook 4081, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1982