Skip to content

943 Mcguire DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block394.31
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,644
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
30%
Improvement Value:$334,300
70%
Total Assessment$474,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,642+5.3%
2024$8,210-10.8%
2023$9,200+0.4%
2022$9,160+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft2,644DeedBook 18141, Page 1960Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4734, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1956