Skip to content

995 Mcguire DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block394.31
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,302
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
42%
Improvement Value:$189,300
58%
Total Assessment$326,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,945+5.3%
2024$5,648+12.2%
2023$5,036+0.4%
2022$5,014+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 16603, Page 97Recorded12/16/2016

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 11462, Page 1510

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4629, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1956