Skip to content

963 Stamler DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block394.32
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,142
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
31%
Improvement Value:$306,600
69%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,119+5.3%
2024$7,713+3.0%
2023$7,492+0.4%
2022$7,459+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft2,142DeedBook 19702, Page 1085Recorded6/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1956