Skip to content

967 Stamler DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block394.32
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,686
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
37%
Improvement Value:$233,600
63%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,734+5.3%
2024$6,398+4.2%
2023$6,138+0.4%
2022$6,111+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft1,686DeedBook 19254, Page 762Recorded12/19/2022

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 16766, Page 1032Recorded6/12/2017

Property Sale

Sale
$102,200
DeedBook 4764, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1956