Skip to content

975 Stamler DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$91,000
Last Sale Date
Sep 2, 1986

Property Information

Block394.32
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,380
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
40%
Improvement Value:$206,100
60%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,233+5.3%
2024$5,922+6.0%
2023$5,588+0.4%
2022$5,563+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4457, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1956