Skip to content

987 Stamler DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block394.32
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,466
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
39%
Improvement Value:$212,600
61%
Total Assessment$348,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,101+5.5%
2024$5,784+2.3%
2023$5,653+0.4%
2022$5,628+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,466DeedBook 18883, Page 1293Recorded1/27/2022

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5708, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1956