Skip to content

972 Mcguire DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2004

Property Information

Block394.32
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,334
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
42%
Improvement Value:$191,900
58%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,993+5.3%
2024$5,693+12.9%
2023$5,043+0.4%
2022$5,021+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 11191, Page 1474

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4854, Page 701

Property Built

Built

Year Built: 1956