Skip to content

970 Stamler DriveToms River, NJ 08753

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Mar 17, 2025

Property Information

Block394.33
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,344
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,000
37%
Improvement Value:$233,200
63%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,745+5.3%
2024$6,408+15.5%
2023$5,551+5.2%
2022$5,276+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,344DeedBook 19968, Page 1661Recorded4/1/2025

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,344DeedBook 17905, Page 1017Recorded5/29/2020

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 10015, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1956