Skip to content

998 Grace DriveToms River, NJ 08753

Built 1987

Last Sale Price
$442,500
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block394.35
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,060
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
28%
Improvement Value:$341,500
72%
Total Assessment$477,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,700+5.3%
2024$8,266+6.1%
2023$7,791+0.4%
2022$7,757+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$442,500
Sq Ft2,060DeedBook 18256, Page 248Recorded1/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1987