Skip to content

954 Canton DriveToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$134,500
Last Sale Date
Nov 17, 1988

Property Information

Block394.36
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,558
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,000
34%
Improvement Value:$249,900
66%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,904+5.3%
2024$6,559+15.9%
2023$5,660+0.4%
2022$5,636+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$134,500
DeedBook 4717, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1988