Skip to content

989 Feathertree DriveToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block394.36
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4301

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,720
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
34%
Improvement Value:$332,800
66%
Total Assessment$507,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,252+5.3%
2024$8,790+13.6%
2023$7,736+0.4%
2022$7,702+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,720DeedBook 18157, Page 1054Recorded11/18/2020

Property Sale

Sale
$153,900
DeedBook 5606, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1998