Skip to content

892 Gerald RoadToms River, NJ 08753

Built 1956

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Nov 28, 2000

Property Information

Block394.37
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,332
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
40%
Improvement Value:$205,800
60%
Total Assessment$342,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,246+5.3%
2024$5,934+3.5%
2023$5,733+0.4%
2022$5,708+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 10253, Page 1190

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4615, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1956