Skip to content

40 Winchester DriveToms River, NJ 08757

Built 1971

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block394.47
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,651
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
28%
Improvement Value:$324,900
72%
Total Assessment$452,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,252+5.3%
2024$7,840+13.3%
2023$6,919+0.4%
2022$6,889+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,651DeedBook 16637, Page 505Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 5373, Page 771

Property Sale

Sale
$34,950
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971