Skip to content

23 Winchester DriveToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 1, 2020

Property Information

Block394.48
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,114
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
27%
Improvement Value:$348,800
73%
Total Assessment$476,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,687+5.3%
2024$8,253+5.0%
2023$7,864+3.8%
2022$7,579+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,114DeedBook 17914, Page 391Recorded6/5/2020

Property Sale

Sale
$41,162
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971