Skip to content

3 Friar CourtToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 21, 2015

Property Information

Block394.48
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,178
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
31%
Improvement Value:$307,500
69%
Total Assessment$442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,062+5.3%
2024$7,660+14.0%
2023$6,717+0.4%
2022$6,688+5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,178DeedBook 16180, Page 757Recorded9/3/2015

Property Sale

Sale
$15,156
DeedBook 15140, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1975

Property Sale

Sale
$42,990
DeedBook NaN, Page NaN