Skip to content

12 Chelsea CourtToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$301,500
Last Sale Date
Jan 17, 2003

Property Information

Block394.48
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,381
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
26%
Improvement Value:$373,900
74%
Total Assessment$501,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,145+5.3%
2024$8,688+6.6%
2023$8,153+0.4%
2022$8,118+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$301,500
DeedBook 11270, Page 438

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 10263, Page 1974

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 4317, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1972