Skip to content

22 Bristol CourtToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Nov 5, 2013

Property Information

Block394.48
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,491
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
25%
Improvement Value:$390,000
75%
Total Assessment$523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,529+5.3%
2024$9,053+4.7%
2023$8,648+0.4%
2022$8,610+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$388,000

From:

To:

Sq Ft2,491DeedBook 15692, Page 1281Recorded11/22/2013

Property Sale

Sale
$405,500
DeedBook 14636, Page 1059

Property Sale

Sale
$89,500
DeedBook 4106, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1976