Skip to content

3 London CourtToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Aug 9, 2022

Property Information

Block394.48
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,104
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
32%
Improvement Value:$282,800
68%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,594+5.3%
2024$7,215+8.4%
2023$6,654-3.2%
2022$6,874+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft2,104DeedBook 19142, Page 1807Recorded8/23/2022

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 15420, Page 769

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4617, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1979