Skip to content

28 Yorkshire DriveToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block394.50
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,516
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
32%
Improvement Value:$268,100
68%
Total Assessment$396,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,217+5.3%
2024$6,856+11.4%
2023$6,158+0.4%
2022$6,130+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 16790, Page 1388Recorded7/6/2017

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 16320, Page 822Recorded2/19/2016

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 10197, Page 1626

Property Sale

Sale
$34,385
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970